הצרת נרתיק – המדריך המלא

במהלך השנים עובר גופך שינויים פיזיולוגיים ורגשיים רבים, הנובעים בעיקר ממחסור באסטרוגן ושינוי ברמת ההורמונים בגוף, כמו גם גורמים סביבתיים, אורח החיים ועוד. מצב זה יכול להוביל גם לחוסר גמיששת העור והידלדלות השרירים באזור. אחד השינויים הנסתרים לעין אך יכולים להיות מורגשים היטב, הוא צניחה של שפתי הפות, התרחבות הנרתיק, שינוי במבנה דרכי השתן התחתונות. כל אישה יכולה לחוות תופעה זו בגיל אחר, ויש נשים שכלל לא ירגישו בכך.

בכל מקרה, חשוב שתכירי את התופעה, תביני מה משמעותה, ומה כולל טיפול להצרת הנרתיק.

 

חשיבות השיח עם איש או אשת מקצוע

לפני שנעבור להסבר רפואי מקצועי, חשוב לי להסביר לך מדוע חשוב כל כך להתייחס לנושא ולקבל ייעוץ מרופא/ת נשים, למרות הבושה שאולי את מרגישה. לא פעם אני נתקל בנשים שכל כך חוששות לשוחח על נושא שנתפס כאינטימי, שהן נמנעות מטיפול. לאורך זמן, הדבר עלול לגרום לכאב, אי נוחות ותופעות נוספות, שיכולות לפגוע בתפקוד ובאיכות חייך.

ישנם כמה סימנים שיכולים להעיד על שינויים במבנה או התרחבות הנרתיק:

  • כאבים או הפחתת תחושה בזמן קיום יחסי מין, עד היעדר תחושה כלל.
  • יובש בנרתיק.
  • צריבה.
  • גירוי.
  • קושי להחדיר טמפון לנרתיק.
  • הרגשת חולשה בדפנות הנרתיק.
  • זיהוי א-סימטריה או עיוות בפתח הנרתיק.
  • תכיפות במתן שתן.
  • בריחת שתן.
הצרת נרתיק

מה המשמעות של שינוי במבנה הנרתיק?

אחרי שהסרנו את מחסום הבושה והכרנו את התסמינים, נעבור לשלב הבא. התרחבות הנרתיק עלולה לגרום לפגיעה קטנה עד גדולה בתחושה באזור בעת קיום יחסי מין, לצניחה של הרקטום או שלפוחית השתן וגם לירידה בביטחון העצמי ובאיכות היחסים האינטימיים והזוגיים.

 

מה עושים? מטפלים!

ישנן כמה דרכי טיפול שיכולות לעזור, בהתאם למצבך הרפואי, לעצה המקצועית של הרופא/ה ולאורח חייך. הראשונה, ניתוח הצרת נרתיק. מדובר בהליך אסתטי שיכול להשפיע לטובה על התפקוד, וגורם להידוק השרירים ועקב כך שמירה על איברי האגן במקומם. ההליך הכירורגי יכול גם להחזיר לך את תחושת החיכוך ואת ההנאה מקיום יחסי מין. הצרת הנרתיק יכול להיעשות באמצעות ניתוח כירורגי או על ידי חימום הרקמות באזור באמצעות גלי רדיו או לייזר. למרות שמדובר בדרך טיפול נוספת, היא בדרך כלל מועילה רק כאשר התרחבות הנרתיק אינה משמעותית.  

האם זה מסוכן?

ברוב המקרים ואם הניתוח הכירורגי מתבצע באופן מקצועי ועל ידי רופא/ה מומחה/ית, הניתוח לא אמור להיות מסוכן וכרוך במעט מאוד סיכונים ביניהם: כאבים במהלך קיום יחסי מין או כאבים כרוניים במשך ההחלמה שאורכת עד שבועיים; דימום; התפתחות זיהום או במקרים מאוד נדירים פגיעה באיברים הסמוכים לאזור הניתוח.

 

מה כולל הטיפול באמצעות לייזר?

כאמור, מדובר בהליך פשוט יחסית שאינו פולשני ובדרך כלל גם לא כרוך ההצטלקות. מטרתו של התהליך היא חידוש הרקמות באזור הנרתיק וגם עיבוי העור והחדרת לחות. התהליך יכול להימשך כמה שבועות ומבוסס לעיתים על כמה טיפולי לייזר. את השיפור ניתן לראות החל מהטיפול הראשון.

 

טיפול באמצעות אסטרוגן

טיפול מקומי באסטרוגן עשוי להיות יעיל ויחד עם זאת, בטיחותו מוטלת בספק משום שמדובר בהחדרת הורמונים לגוף, פעולה לא מומלצת במיוחד אצל נשים עם היסטוריה של גידולים.

 

שימי לב, בין אם את בוחרת בטיפול כירורגי או באמצעות לייזר, הקפידי לבחור ברופא/ה מוסמכים, לקבל המלצות ולבחון היטב איזה הליך הוא המתאים לך ביותר.