5 עובדות על הפלה שירגיעו אותך לפני שאת יוצאת לדרך

רצה הגורל ונקלעת להריון שאת לא מעוניינת בו. שקלת את האופציות בכובד ראש והגעת למסקנה חד משמעית – הפלה היא הפתרון הנכון ביותר עבורך בשלב הזה של חייך.

אם את מרגישה מבולבלת, מפוחדת ולבד בתהליך – דעי שאת ממש לא לבד. אלפי הפלות מתרחשות בכל שנה בישראל, למעלה מחצי מיליון הפלות בשנה בארה"ב לבדה, ועוד מיליונים, מסביב לעולם. תחושות הבלבול והפחד הן טבעיות לגמרי. הן פוקדות את כל מי שעמדה במקומך, והיה זה תמוה אילולא היית מרגישה כך. עם זאת, חשוב לזכור שרגשות הן לא עובדות. אם הרגשות מספרים לך סיפורים מפחידים, כדאי שתבדקי את העובדות, הן דווקא עשויות להרגיע אותך. ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

הנה חמש עובדות מרגיעות במיוחד שיעזרו לך לראות את הדברים בפרופורציה. אנחנו כאן, במרחק של כמה קליקים, לענות על כל שאלה ולסייע בכל סוגיה, באם כזו תעלה בדרך. קריאה מהנה!

  1. זה זריז

אם את נמצאת בהריון מתקדם יחסית, הזמן הוא פקטור קריטי. הפלה במוסדות פרטיים מתבצעת בדרך כלל עד לשבוע 12 של הריון. במוסדות ציבוריים, הגבול העליון לביצוע ההליך הוא שבוע 23.6. לאחר מכן, צריך לבקש אישור מיוחד דרך "ועדת שלב החיות". במקרים אחרים, פקטור הזמן עלול לדחוק דווקא ממניעים אינדיבידואליים. לעיתים, הזיקה הפנימית לסיים כמה שיותר מהר היא חזקה מאד. האישה רוצה לעשות את זה מהר ככל הניתן על מנת להמשיך עם חייה בהקדם האפשרי. החדשות הטובות הן שניתן לבצע את ההליך הרבה יותר מהר ממה שרוב הנשים משערות.

המרפאה שלנו מבצעת "ועדה להפסקת הריון" (שהיא שלב הכרחי בדרך, על פי חוקי מדינת ישראל) בהתראה של יום-יומיים וניתן לבצע את ההליך מיד לאחר הועדה. זאת אומרת שמהרגע שחייגת אלינו בפעם הראשונה – עד שההליך מאחוריך, יכולים לעבור בסך הכל יום או יומיים, אם תבחרי בכך. אנו מבינים את החשיבות בגמישות ובהתאמת לוח הזמנים ללקוחות שלנו ולכן עושים כל מה שצריך כדי לתת מענה מיידי וגמיש בכל ימות השנה.

בחלק מהמקרים, המדינה מממנת את ההליך

אם את מפחדת מהוצאה כספית גבוהה שנדמה לך שמחכה לך, דעי שחוק ההפלות הישראלי מממן את ההליך בשורה רחבה למדי של מקרים. מימון הפלה מטעם המדינה ניתן בשני מקרים: האחד, במקרה שקיימת עילה רפואית להפסקת ההיריון, והשני, במידה ומדובר בנערה או אישה שגילה 33 ומטה (סעיף שנוסף לחוק בשנת 2014). המקרים הרפואיים שהחוק מכיר בהם כעילות מוצדקות למימון ההליך כוללים נסיבות שונות, לא רק רפואיות, ביניהן: הריון שנבע כתוצאה מיחסים אסורים על פי החוק הפלילי, מקרים של הריון מחוץ למסגרת נישואין, מקרים בהם קיים סיכון למומים, סיכון בנזק נפשי או גופני לאישה באם תמשיך את ההיריון ועוד. אנחנו מזמינים אותך ליצור קשר במידה והנך מעוניינת להתייעץ בדבר זכאותך.

5 עובדות על הפלה שירגיעו אותך לפני שאת יוצאת לדרך

3. את הבוס

את הליך ההפלה וגם את הוועדה המטרימה ניתן לבצע במגוון מוסדות רפואיים ברחבי הארץ, מדרום ועד צפון. בכלל זה, מוסדות ציבוריים או פרטיים. באופן טבעי, היתרון היחסי המובהק של ביצוע ההליך במוסדות פרטיים הוא כמובן היחס האישי, הזריזות והיכולת שלך להכיר ולבחור את הרופא שיעביר אותך את ההליך. אין זה אומר שהפלה במוסד ציבורי היא פחות בטיחותית. הפלה בישראל היא הליך מפוקח שנעשה אך ורק על ידי מי שהוסמך לבצע אותו. אלפי הנשים שמבצעות הפלות נבדלות האחת מהשנייה בשלל מאפיינים; לכל אחת העדפות ונסיבות שונות. יש כאלו שתבחרנה במוסד פרטי בעוד שלאחרות יתאים יותר השירות של המוסד הציבורי. חשוב להבין שבין אם תבחרי לבצע את ההליך במוסד פרטי או ציבורי –  הליך ההפלה הוא מבוקר, מפוקח ובטיחותי לגמרי.

  1. יכול להיות שלא צריך בכלל לגעת לך ברחם

ישנם שני סוגים של הפלות: הפלה בכדורים והפלה בניתוח. אם ההליך מתבצע עד לשבוע התשיעי, הוא יתבצע באמצעות בליעה של שני סוגי כדורים. אין פעילות חודרנית משום סוג, אין הרדמה, אין ניתוח. את הכדורים לוקחים בשני מפגשים נפרדים (בהפרש של שתי יממות האחד מהשני). הכדורים האלה מייצרים בתוך הרחם פעולה של כיווץ הגורמת לפליטה של התוכן הרחמי החוצה. רק במידה ולא כל התוכן ההריוני נפלט החוצה (לעיתים רחוקות) או אם עברת את שבוע 9, האופציה שתעמוד בפניך היא הפלה בניתוח. אם זה המצב, הסירי דאגה מליבך. הפלה נחשבת לאחד הניתוחים הקלים והפשוטים שמתבצעים כיום ולה שיעור הצלחה גבוה במיוחד.

 

  1. ניתן להיכנס להריון אחרי הפלה

אחד המיתוסים המפורסמים והמטעים שקשורים להפלות נחקק בתודעה הקולקטיבית עוד בימים בהם הפלה הייתה מתבצעת באופן בלתי חוקי באמצעות שיטות מסוכנות שגרמו נזקים לנשים רבות. כפי שאזכרנו לאורך הכתבה, תהליך ההפלה הניתוחי (גרדה) הוא תהליך מבוקר ומפוקח ולו שיעור סיבוכים סטטיסטי נמוך. ברוב המקרים, תופעות הלוואי היחידות שתופענה, אם בכלל, הן הקאות, בחילות ו/או דימומים בימים שלאחר ביצוע ההליך. כחודש עד חודש וחצי לאחר ההליך צפוי המחזור החודשי להופיע כרגיל, ואתו, היכולת להיכנס להריון.

 

את המאמר כתב ד"ר גיא גוטמן.