כשלפתע מרגישים גוש בשד

גוש בשד, מה זה אומר?

 

משהו בשד מרגיש לך שונה, חריג ולא תקין? מרגישה פתאום שמשהו השתנה בצורת השד, במרקם השד, או במבנה השד? או שמא בכלל משהו שונה וחריג בצורת הפטמה? – אלו עלולים להיות חלק מרשימת התסמינים לסרטן השד. ובכן, אלו הם הצעדים בהם עליך לנקוט במידה ומופיעים תסמינים חריגים ועל מנת לאמת או לשלול את החשדות. כל התשובות וכל הפרטים בכתבה הבאה.

 

*מאמר זה אינו נכתב על ידי רופא

הופיעו לך תסמינים מוזרים בשד? לא בטוחה מה זה אומר? האם זה מסוכן? והאם הם מופיעים ברשימת התסמינים של סרטן השד? במידה וכן – עלייך לגשת לבדיקה ראשונית ולאחר מכן לעקוב אחרי הנחיות הרופא בהתאם לתוצאות הבדיקה.

 

תסמיני סרטן השד:

התסמין הראשי, הבולט ביותר, הוא גוש בשד. אך חשוב להדגיש שלא כל גוש בשד הינו סרטני.
תסמינים נוספים אשר אמורים להדליק נורה אדומה הם שינויים חריגים בשד, בצורתו, בפטמה, קילוף עור הפטמה, שקיעת הפטמה, דימום או הפרשות מהפטמה.
במידה ונתקלים באחד משינויים אלו יש לפנות לרופא לבדיקה ראשונית.

 

בדיקה ראשונית: בדיקת רופא מומחה

בתור התחלה, קבעי תור אבחון אצל רופא מומחה – רופא משפחה, רופא נשים, או המומחה בתחום, כירורג שד. הכירורג שד מומחה בתחום זה וכמו כן גם יתן את המענה המדויק ביותר, אך יחד עם זאת על מנת להרגיע את הפאניקה ולקבל מענה מהיר ככל הניתן, תוכלי בתור התחלה לגשת לרופא משפחה או רופא נשים. הרופא יבצע בדיקה ראשונית ויאבן האם ישנם ממצאים אשר עלולים לעורר חשד.

לאחר הבדיקה הראשונית לצורך אבחון, במידה ועולים חשדות מצד הרופא, תתבקשי לבצע בדיקת דימות אשר נועדה לאפיין את הגוש – מה גודלו, האם הוא מסוכן והאם הוא סרטני?

במידה ומבדיקת הדימות עולות חשדות אשר מדובר בגוש סרטני, תתבקשי לבצע ביופסיה – דגימת מחט. לאחר הביופסיה, הרופא יוכל לקבל מידע מדויק יותר אשר צפויה להוביל לאחד משני תרחישים: הראשון, שאין מדובר בגוש סרטני, במקרה זה מומלץ להמשיך לבצע מעקב אחת לתקופה אשר יגדיר הרופא.
ואילו התרחיש השני, התרחיש הרע, מבשר על תוצאות בדיקה המצביעות על סרטן השד.


זמן להתמודד עם הבשורה

אז כפי שציינו, בתרחיש הטוב, בו בדיקת הביופסיה שללה מקרה של סרטן שד, בכל זאת סביר להניח שתתבקשי לבצע מעקב תקופתי על פי בקשת הרופא.
 
בתרחיש השני, בו בדיקת הביופסיה הצביעה על ממצאים סרטניים אשר דורשים המשך טיפול –
ישנן מספר דרכים אשר עומדות לנגד הרופאים ובהם הם יוכלו לנקוט על מנת לטפל במחלה. ראשית, במידה והתגלה גוש בשד, תאלצי לכרות את השד במלואו, ישנה גם אפשרות של כריתה חלקית, תלוי מקרה, אפשרויות נוספות הן הקרנות, טיפולים ביולוגיים וכימותרפיה.

במידה ונשלחת לכריתת שד מלאה, תוכלי לאחר ההחלמה לבצע טיפול אסתטי משקם של החזרת השד אשר יתבצע אצל רופא פלסטיקאי מומחה.